Osnovni podaci    Istraživanja     Naselja     Keramika     Plastična umjetnost     Oružja i oruđa    O projektu     English
Butmir      ObreII     Okolište     3d Rekonstrukcija     Karte

Neobično je što je debljina ovog poda puno varirala, u nekim dijelovima je bila čak 46 cm.  Pored uobičajenih artefakta, značajan je sloj pepela i uglja, visok 10 cm i prečnika 70 cm iz kojeg su izvađena ugljenisana zrna kukuruza.  Čini se da su sve ove kolibe uništene u požaru, pa su zbog toga očuvani reljefi u njihovim zidovima u obliku okruglih debla i uskih, i širokih o kojima je g. Radimsky napravio brojne skice.  Pored ovih strukturnih detalja i artefakta, g. Radimsky na karti označava neke tačke izvan pretpostavljenih granica koliba gdje su pronađeni važni arfetakti (slika 1).  U tačci označenoj slovom a, 80 cm ispod površine polja, su radnici naišli na šesdeset i pet probušenih glinenih utega crvenkaste boje poredanih u dva kružna reda.  Utezi su okrugli i gotovo jednake veličine, prečnika između 5,5 i 6 cm, a visine između 3 i 4 cm.  Samo je jedan, koji je ležao u sredini bio posebno velik, prečnika 9,5 cm i visine 4,5 cm.  U tačkama b, e i f, su izdvojena zrna ugljenisanog kukuruza iz hrpe ugljena na dubinama između 110 i 170 cm.  U tačci d su ležale dvije glinene figurice, blizu jedna drugoj, na dubini od 180 cm, a u tačci h, blizu ostataka kolibe označene slovom k, na dubini od 50 cm su pronađeni ukrašeni uteg i dvadeset i sedam manjih utega od crvene gline, vjerovatno utezi za mrežu.

 

Butmir kuća 3d Rekonstrukcija

Sve glinene figurice, osim njih dvije za koje nije utvrđeno mjesto pronalaska, su pronađene u donjoj polovici nalazišta, većina na glinenoj površini.  Velika količina slomljenog glinenog posuđa je pronađena raštrkana po cijelom nalazištu.  Sve su bile ručno izrađene i često spaljene.  Grublja vrsta posuđa je imala deblje stijenke i jednostavne probušene rupe namjesto ručki.  Posuđe bolje kvalitete je tamnosmeđe ili crno i ispolirane je površine.  Ostali fragmenti, takođe finije izrade, su crvenkasti, ali na mjestu loma se vide tamna zrnca.  Samo je sedamnaest čitavih posuda, ili su mogle biti restaurirane i sve su male toliko da ih g. Radimsky opisuje kao igračke.  Dvanaest ih je crno, a pet crveno, što je odgovarajuća proporcija i za cijelu kolekciju.  Probušeni glineni utezi, uglavnom crvenkaste boje i raznih oblika i veličina, su mnogobrojni, a među njima ima i nekoliko neprobušenih loptica prečnika 6 do 7 cm.  Ukrasi na grnčariji se sastoje od udubljenja načinjenih šablonom na mekanoj glini ili nešto češće od kombinacija urezanih linija, ravnih ili zaobljenih, čineći raznolike geometrijske figure.

KAMENI PREDMETI

Nikakav opis ne može napraviti bolju predstavu kamenih objekata pronađenih u Butmiru nego slijedeća zbirna lista koju je sastavio g. Radimsky prema njihovom broju i klasifikaciji proizvodnje:
Komadići noža 988
Mali komadići najviše kremena 145
Pile 45
Komadići na kojima se vidi ponovljena izrada 70
Turpije 355
Bušači, šila 120
Glave koplja i strijela 54
Oštri vrhovi strijela 302
Nenaoštreni vrhovi strijela 87
Glave strijela i kopalja sa zarezima 21
Komadići slomljenih poliranih predmeta 106
Polirane sjekire (korištene) 173
Polirana dlijeta (korištena) 92
Dijelovi sjekira i dlijeta 783
Dijelovi sjekira (prilagođeni upotrebi) 199
Različiti predmeti (nedovršeni) 621
Probušeni čekići (2 cijela) 27
Oruđa za obradu 206
Oruđa za obradu sačinjena od slomljenih predmeta 21
Brusno kamenje (315), turpije isl (51) 366
Kamene ploče 367

Informacije iznesene u ovom izvještaju se mogu dopuniti slijedećim činjenicama:
1.materijal od kojeg je izrađena većina glava strijela je jantar, slijedeći su kremen, kvarc i glinene plohe.
2.najveća oštrica noža je dugačka 16 cm i široka 2 cm; najmanja je dugačka 3 cm, a široka 5 mm.
3.noževi i tzv. pile nose tragove finog poliranja po oštrici.
4.u Butmiru nisu pronađene pile u obliku polumjeseca koje su tipične u skandinavskom arheološkom području, iako ih je nekoliko imalo zaobljenu oštricu.
5.Nijedan alat ni oružje od poliranog kamena nisu izrađeni od kremena.
6.U Butmiru nisu pronađeni vezovi za jelenje rogove, poput onih koji su obilno zastupljeni u jezerskim naseljima u Švicarskoj, iako crveni jelen nije nezastupljen u životinjskim ostacima u njemu.
7.Samo su dva probušena kamena čekića pronađena cijela među dvadeset i pet slomljenih, kao ni jedno jezgro. Čini se, dakle, da stanovnici nisu proizvodili svoje probušene kamene alatke.
8.Dijeleći sedamnaest različitih vrsta kamena korištenih u proizvodnji ovih predmeta u dvije grupe (1) slični onima koji se mogu naći u blizini Butmira i (2) slični onima koji se nalaze na većim razdaljinama, ali i dalje na bosanskom tlu, Radimsky otkriva da, izuzimajući dvadeset sedam probušenih čekića, dva kuglasta Gabbro žrvnja i komad poliranog prstena, takoše Gabbro, sve izrađene alatke i predmeti spadaju u prvu grupu; kao i da u drugoj grupi nema nedovršenih artefakta. Dakle, pretpostavlja se da su stanovnici Butmira proizvodili predmete iz prve grupe, a uvozili one iz druge.

ŽIVOTINJSKI OSTACI

U Butmiru još nisu pronađeni ljudski ostaci.  Međutim pronađene su kosti nekoliko domaćih i divljih životinja, u značajnim količinama kroz čitavo nalazište.  Na nekim mjestima su pronađeni na gomili, ali su uglavnom bili u takvoj fazi raspada da su samo vrlo mali djelići mogli biti sačuvani.  Samo su kratke kosti pronađene cijele, dok su sve dugačke bile polomljene.  Ovo je spisak životinja koje su identifikovane:
Bos taurus, L. Trideset i devet kostiju i zuba, uključujući dio donje vilice.
Bos brachyeeros, L. Jedanaest kostiju.
Bos primigenius, L. Sedam kostiju.
Sue palustris, But. Gornja vilica sa zubima.
Caprecolus Caprea , Siva.  Djelić.
Capra or Ovis, L. Donja vilica sa zubima.
Cervus Elaphus, L. Dva djelića rogova.

 

OSTACI POVRĆA

Ovo je rezultat iscrpnog izvještaja profesora Dr C. Schrottera iz Zuricha o organskim ostacima koji su mu predati na proučavanje:  pšenica (Triticum, cf. compactum i monococcum, L.), ječam (Hordeum vulgare L.)

ORGANSKI OSTACI

Leća (Ervum Lens, L.,var.microspermum).
Ovsik (Bromus, cf. secalinus, L.)
Oputina (Polygonum aviculare, L.)
Jabuka (Pyrus Mains, L.)
Lješnik (Corylus Avellana, L.)
Srebrna jela (Abies pectinata, D.C.)

Robert Munro, Rambles and Studies in Bosnia-Herzegovina and Dalmatia with an account of the proceedings of the congress of archaeologists and anthropologists held at Sarajevo,August 1894 (Blackwood, Edinburgh, 1895)


 

 

 

                                              Nazad 

Plate I. Klikni za uvećanje

GLINENI PREDMETI

Objekti izrađeni od gline sastoje se od malih ljudskih figurica i idola, jedne četveronožne figure, cijelo ili slomljeno posuđe, utezi, preslice itd.  Ljudske figure (tri cijele i osamnaest fragmenata) su sve prosto napravljene, osim jedne koja ima oštećenu glavu, crvenkasta je, visoka 6 cm i pokazuje značajne tragove umjetničkog umijeća (ploča I, br. 1).  Još jedna figurica, izrađena od crne gline, predstavlja glavu i ramena brižljivo odjevene žene (br. 2).  Visoka je 11,5 cm i 7,7 cm široka, ali je nažalost oštećena, jer su joj nos i usne odlomljeni.  Jedna od neslomljenih figurica (br. 10) prikazuje ljudsku figuru u veoma rudimentarnoj fazi, ali je napravljena da se nosi oko vrata, kao neka vrsta masivnog ukrasa.  Visoka je 8,7 cm, široka 4,2 cm.  Jedan objekat (br. 9), koji grubo predstavlja četveronožnu životinju, je pronađen 20 cm iznad poda u tačci u.  Njegova visina je 9,2 cm, a visina 5,7 cm.