Melika Salihbeg Bosnawi (1945 – 2017)

 (izvor: bosnawi.ba)

Rodjena je u Sarajevu, 10. siječnja 1945, u vrijeme vladavine paradržavne formacije u Bosni – Nezavisne Države Hrvatske. Osnovnu školu i Prvu Klasičnu gimnaziju završava u rodnom gradu, a na Sveučilištu u Zagrebu studira na Fakultetu političkih znanosti, jedno vrijeme paralelno prateći studij Filozofije i Komparativne književnosti (u kojem dodatnom formalnom studijskom angažmanu je prekida velika povreda – ozbiljan prijelom kičme, i dugotrajno liječenje). Post-diplomski studij iz Suvremene filozofije, koji upisuje na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, nastavlja slobodnim istraživanjem, kao stipendista Francuske vlade, na fakultetima Université Paris-X, Nanterre i Collège de France, Quartier Latin, Paris. Jednogodišnju stipendiju posvećuje radu na magistarskoj tezi pod naslovom “Ontologija moderne umjetnosti”, kao i upoznavanju sa fascinantnim djelom Gastona Bechelarda.

Događaji po povratku u Sarajevo, privatne i javne naravi, sprječavaju je da formalizira svoj podiplomski studij. Velika preobrazba spoznajne naravi 1978/9. dovodi je ubrzo u konflikt sa tadašnjim vladajućim političkim i duhovnim sustavom u ex-Jugoslaviji, što će imati trajne i dalekosežne posljedice po njen život i rad.

“Zakašnjeli” studij Arapskog i Perzijskog jezika na Katedri za Orijentalistiku Filozofskog fakulteta u Sarajevu takodjer će biti ometen političkim razlozima (najprije provokacijama kolega-studenata u doušničkoj službi, a zatim hapšenje i odlazak na petogodišnju robiju 1983.).

Naime, Melika je već izložena krajnje ozbiljnim i neprestanim političkim progonima, koji je koštaju zaposlenja u Kulturno-prosvjetnoj zajednici BiH, te prestanka objavljivanja njenih književnih radova i intelektualnog učešća u javnom životu.

Od gornjeg datuma, ne samo Melika S.B., već i sav njen književni rad (koji je već od ranije bio ometen u objavljivanju), postaje predmetom hapšenjâ, zatvaranjâ, izgnanstava, poricanja.., granatiranja, pa otud i danas jedan dobar dio njega, ako već nije trajno uništen, stoji samo u rukopisu (ili je sačuvan u inozemnim medijima).

Melika Salihbeg Bosnawi počinje (pod prezimenom Salihbegović) objavljivati 1971, kad se po prvi put javlja esejem u časopisu “Izraz”. Njena književna karijera, u stalnom usponu, bilježeći i nekoliko nagrada na ex-Yu natječajima (za filmski i tv. scenarij, novinsku priču), naprasno i prisilno će biti okončana zbog njezine (i formalne, to će reći odjećom vidljive) duhovne preobrazbe 1979, koja će godina označiti početak i danas vladajućeg prešućivanja, nalik trajnom hapsu, ili izgonu iz života, u čemu, strasno, i dalje najčešće učestvuju svi sarajevski mediji, a posebice tzv. akademska zajednica i bivši kolege pisci.

Prije i poslije gornjeg datuma, u interludijima političkih progona, izgnanstava, ratnih godina, putovanja po svijetu, prisilne šutnje, izabrane i nametnute osame, Melika Salihbeg Bosnawi piše i objavljuje pjesme, pripovijetke, eseje, scenarija, prijevode, prijepjeve, političke prosvjede, u sarajevskim, zagrebačkim, beogradskim, ljubljanskim, časopisima i magazinima za književnost i umjetnost. Izgubivši ranijeg izdavača, nekadašnju “Svjetlost”, osim u nekoliko slučajeva, kad njena djela objavljuju “Grafičar” iz Tuzle, “Zid” i “Al-Mahdi” iz Sarajeva, te “Bosnisches Institut Zürich”, iz Ciriha, Melika Salihbeg Bosnawi opredijeljuje se za samostalno autorsko izdavaštvo koje odobrava Ministarstvo za kulturu i sport BiH, po preporukama njenih vrsnih recenzenata. Tako Melika Salihbeg Bosnawi posjeduje vlastiti medjunarodni bibliotečki kôd.


Djela:


Poezija:

Nebeska deva, Bosnishes Institut, Cirih, 1986.
Ruža tmice / Rose Of Darkness
, Zid, Sarajevo, 1997.

Srebrenica je zvijezda padalica, Autor, Sarajevo, 2000.

Srebrenica Is A Falling Star, Autor, Sarajevo, 20000.

Na krik gazele zastat / Rječnik Kreacije, Autor, Sarajevo, 2006.

Ptica o vratu / Bird on Neck[novo], Autor, Sarajevo, 2014.


P/
P 

Divan, Prijepjev derviške poezije Fadil-paše Šerifovića, Svjetlost, Sarajevo, 1982.

Poetska proza:
Kaze
, Svjetlost, Sarajevo, 1975.
Sarajevo Rose / War Rhymes [*] , (na engleskom), Autor, Sarajevo, 2000.

Ptica o vratu / Bird on Neck, Autor, Sarajevo, 2014.

Proza / Drama:
Citadella Svjetla
, Autor, Sarajevo, 2008.
Sedmi padež ili Pouka iz gramatike
, ex-Yu nagrada za tv. experiment, 1975.
Oscar je želio, tv. scenarij, Život, 1975.
Dvorac od biljura, ex-Yu nagrada, 1982.
Bohemia Bosniaca, 1996.
Ja sam Kana, 1987. Izgubljena. (Arhiv Radio-Beograd?).

Roman:
Katarzični snovi / Yâ Filistîn
, Grafičar, Tuzla, 1991.
Black-silk blues, rukopis povučen iz IZ “Veselin Masleša”, 1978, granatiran 1992.
Gdje se krije baraba/s, u radu, 2011.

Esej:
Vlasnik vremena
, Svjetlost, Sarajevo, 1979.
Skupa, Autor, Sarajevo, 2009.

Filozofija / ‘Irfan:
Miomiris gnoze /´Arfu`l-´Irfān, Autor, Sarajevo, 2006.

Prepjev / Prijevod
Dove, ´Alî Ibn Abî Tâlib, Prijevod, bilješke, pogovor, esej o islamskoj gnozi, Autor, Sarajevo, 1997.
Svjetlo umjesto mene, Predavanja iz islamske gnoze (Mutahharî – Tabâtabâ`î – Homaynî), prijevod, bilješke, esej, Autor, Sarajevo, 2000.

Nota bene:
– Gdje god je naslov djela napisan dvojezično, to znači da je i ono samo napisano na bosanskom i engleskom jeziku. U slučaju poezije, riječ je o uporednom tekstu.

Performans:
Dijalektika gladi
, Politički performans, Marindvor, Sarajevo, Rujan/Septembar, 1985.
Multimedijalno čitanje poeme Srebrenica je zvijezda padalica
, Dom Armije BiH, Sarajevo, 17. 10. 2000.
Jedna te ista, Kuršumlija medresa, Sarajevo, 10. 10. 2008.
Svilen gajtan[novo], Ferhadija ulica, Sarajevo, 23. 03. 2013.

Art-Instalacija:
Baudelaire-Bosanski šehid
 / Baudelaire-Bosnian Martyr
Na putu za Guantanamo / On the Road to Guantanamo