Jevrejski svijećnjak
Jevreji su se kao etnička i vjerska zajednica u BIH pojavili nakon progona iz Španije krajem 15. vijeka, kada su tražeći utočište došli u Bosnu (tada u sastavu Osmanlijske imperije). Uglavnom su se bavili zanatstvom i trgovinom. Jevrejska zajednica se održala do današnjih dana, iako u malom broju.
Religija i tradicija zauzimaju važno mjesto u životima Jevreja. Među važnijim jevrejskim blagdanima je i Hanuka. Traje osam dana i noći i njome se slavi ponovno posvećenje hrama u Jerusalemu, kojeg su Makabejci odbranili od Grka u II stoljeću. Važan dio proslave Hanuke je i paljenje devetodjelnog svijećnjaka (menoraha) u znak sjećanja na povratak hrama u Jerusalemu.
Menorah ima osam držača za svijeće. Deveta svijeća se zove shamash i ona se koristi da se zapale ostale svijeće. Svake noći tokom trajanja Hanuke pali se po jedna svijeća. Prve noći se pali krajnja desna svijeća, a potom se pale preostale svijeće, redom s lijeva na desno, sve do posljednje noći Hanuke.
Ovaj svijećnjak je ostavština Jevreja koji su stoljećima živjeli i radili u ovom gradu, doprinoseći njegovoj multikulturalnosti, ali i razvoju.