Jatagan

Kako se Osmansko carstvo širilo, tako su ih njihova osvajanja dovela na tlo današnje Bosne i Hercegovine. Tu su sa sobom donijeli  svoju kulturu, religiju, arhitekturu i naravno oružje. Jatagan, jedan od najpoznatijih turskih mačeva, sa svojim prepoznatljivim zakrivljenim oblikom, bio je omiljeno oružje janičara i ostale pješadije zato što su bili manji i lakši od ostalih mačeva pa ih nisu sputavali prilikom marša.
Smatra se da mu ime potiče od jednog gradića na jugoistoku Turske koji je osvojio,  osnivač Osmanske dinasije i kovač, Osman-beg čiji je nadimak bio Yatagan baba. Kasnije su grad, i mač koji se tu proizvodio,  dobili naziv Jatagan.
Sastoji se od od oštrice karakteristično zakrivljenog oblika,  na kojoj se obično nalazi natpis. Nekada su to ajeti iz Kur'ana, a nekada samo ime vlasnika ili kovača koji ga je napravio. Natpisi su često bili jako detaljni i lijepo urađeni, što pokazuje na veliku simboličnu vrijednost ovog mača. Osim što su bili korišteni u borbi, civili su nosili jatagane ukrašene dragim kamenjem sa drškama od zlata ili srebra kao prikaz svog statusa i pozicije u društvu. Metalni dio koji spaja dršku sa oštricom, zavisno od statusa vlasnika, bio je ukrašen dragim i poludragim kamenjem. Drška, čiji kraj često ima pomalo neobičan oblik, bila je pravljena od kosti, slonovače, rogova ili srebra. Taj oblik je sprječavao mač da isklizne iz ruke prilikom rezanja.

Model koji upravo gledate nalazi se u Muzeju grada Sarajeva. Njegova drška je napravljena od goveđe koljenice, a dio koji je spaja sa oštricom je ukrašen poludragim kamenjem.

Autor : Vedad Šeta